Az Ország Sörtesztje - Megagigakóstolás - Hol tart a magyar KKK-sör?

  • 2018.01.02.
  • 1


Pár hete zárult le a Beerselection és a BeerPorn Ország Söre 2017 szavazás, ami keretében a Szent András Sörfőzde Málnás Búzá-ja lett 2017 söre és a Mad Scientist közönségdíjat kapott. Ezúton is szeretettel gratulálunk! Viszont arról már tavaly is értekeztünk, hogy ezt a címet nagyon a helyén kell kezelni, hiszen inkább szól arról, ki mozgat meg több Fácse-rajongót, mint hogy a sör milyen. De tagadhatatlanul jó reklám a bekerült főzdéknek, a szervezőknek és magának a sörnek is. Sőt idén összekötötték a szavazást egy remek kérdőívvel is, aminek a kiértékeléséből biztos rengeteget megtudhatunk majd a hazai sörfogyasztók véleményéről, szokásairól, ha kielemzi és publikálja valaki.
Ám Takács Péter (Hatodik Íz) sörgerillával és komlódealerrel, valamint KK kollégával arra gondoltunk, hogy miként tavaly végigkóstoltunk jó pár tételt, idén is bekérünk minél több KKK (kisüzemi, kézműves, kraft) főzdétől tematikusan söröket, illetve a főzdére bízva még 1-2 általuk jónak gondolt sört, azokat összevetjük néhány igen komoly nemzetközi sörrel, és a borászoknál megszokott 100-as pontrendszerben (70 fölött átlagos, 80 fölött jó, 90-95 elsőrangú, 95 fölött világszínvonalú csúcssör) bíráljuk el ezeket. Igyekeztünk minél szélesebb körből válogatni, semmiképpen sem hagytuk ki szándékoltan valamelyik főzdét. Ahogy tavaly, úgy idén sem maradtunk sörfőző-kóstoló nélkül. A Mad Scientist főzőmestere, Závodszky Gergő mellé meghívtuk a Horizonttól Ábrahám Mátét is a kóstolásra. Hogy már most elejét vegyük a „bundát” kiáltóknak, a két sörfőző pontjait csak informálisan emeltük be a végső táblázatba, melyen a Ratebeer és/vagy Untapped népítélet-értékek is szerepelnek. A  végeredményhez a sörfőzők pontozását figyelmen kívül hagytam, csak hármunk átlagát vettem figyelembe. A söröket nem vakon kóstoltuk és értékeltük, hanem úgy, ahogy a fogyasztó elé kerülnek: a dizájn és a címkeinformációk ismeretében. Reméltük, hogy adhatunk egy szakmai(bb) körképet, hol állnak ma a magyar főzdék egymáshoz képest és nemzetközi viszonylatban, és megpróbálunk a sörszerető közönségnek egy összeszedett képet nyújtani. Külön köszönjük a főzdéknek, hogy a felkérésre hamar elküldték a söreiket, és reméljük, nekik is hasznos lesz ez a megmérettetés.
A mellékelt táblázatban a kritikusok – Pif és KK + Takács Péter –; illetve a sörfőzők, Gergő és Máté pontszámai láthatóak egyéniben, átlagolva (összesen és külön a kritikusi oldalra és a sörfőzőkre); valamint az Untapped-pontszámok 20-szoros (így a százas skálával összefésülhető) szorzata és az eleve százas skálájú Ratebeer-pontszámok. A két sörfőző a saját söreit – természetesen – nem pontozta.
A kóstoló számadatai: 7,5 óra alatt 66 sört kóstoltunk meg (a külföldi – versenyen kívüli – etalonsörökkel együtt), úgyhogy fizikailag elfáradtunk, de a lehetőségekhez mérten tiszta fejjel csináltuk végig az embert próbáló sörsort (csak ne panaszkodjunk, igaz?!). Minden sörre ebben a bejegyzésben nem is lehet kitérni, de az általános tapasztalatokat és a rangsort megosztjuk a közzel. Teljesen változó volt, hogy az egyes stílusokon belül hány nevezővel találkozhattunk: IPA-ból pl. még akkor is volt egy tucattal, ha a dupla és tripla IPA-kat különvettük, míg sourből kettő, búzasörből pedig csak egy (plusz egy búzabak) került be a tesztbe. Ennek megfelelően nem állítottunk fel igazi kategóriákat, csak néhány nagyjábóli keretet, amin belül legalább nem teljesen különböző söröket tudtunk összekóstolni. Jó bogarászást kívánunk! - a teljes pontozást és táblázatot innen töltheted le - - - >.
„Kategória”-eredmények:

A kóstolt „kategóriák” átlagos pontszámai, illetve darabszámai
Ha a stílusokat nézzük, a lágersörök és búzák még mindig nem érik el az igazán jó német-cseh sörök szintjét.  Az Áperte Dögös Vörös sötét búzája (81), a Beerfort Doppelbockja (82) és a First Pilsnere (83) tudott a jó kategóriába kerülni. Egy kicsit a lágerek és búzák védelmében azért felhozható, hogy a tulipán-pohár sokkal jobban felerősít észtereket és apróbb hibákat, így egy korsóból, lágeres-búzás pohárból kóstolva komplexebbek ezek a sörök is.
Az APA-IPA kategóriában már jóval nagyobb volt a tülekedés. Itt a KRAFT-főzdék, köszönhetően a felfogásnak és persze a komoly beruházásoknak egyértelműen egy szinttel följebb vannak a többi főzdénél. A pontszámok alapján csak két főzde tudott felzárkózni ehhez a csapathoz: a First, akiknél szintén nagyon komoly főzőberendezések (Zip's-rendszer) és drága vízkezelés van, valamint a szentesi Zentus, bár a kategóriagyőztes Zentus Tropical Kittyt (90) koprodukcióban a horizontos Ábrahám Máté jegyzi. A kategória legmagasabb átlagpontját is a Zentus Tropical Kitty kapta, Szerette még a kóstolócsapat a Brew Your Mind Nelson Sauce-t, (87) a Balkezes LD-50 Amarillót (86) és a tavalyi kóstolás egyik kedvenc söre, a Mad Scientist Jam 72 (86) is az élmezőnyben végzett. A legegyértelműbb sikert a Mad Scientist Liquid Cocaine (89) aratta, 2 pontozónál (Máté, Takács Péter) 1. helyen végzett, KK-nál 2. helyen és Pif-nél is a 4. helyen.
A másik közönségkedvenc kategóriában, a stoutok között a nem-KRAFT-főzdék közül a Synthesis Brewlab One Night Seduction (80) és a Palóc Fortissima (80) érte el a 80 pontos határt, és az idén visszatért Hopfanatic régi slágersöre az Angry Beast (82) kapaszkodott még föl, szorosan két kraft-tag várományos, a tavalyi alapítású Fehér Nyúl R.I.S.-e (83) és a Főzdeparkban (HopTop) készült Reczer Ser