Walipini: tervezés

  • 2019.03.07.
  • 5

Előszó:Megint ezt a képet választottam a legtetejére, ugyanis évek múltán is ez fejezi ki számomra a leginkább mi az elérendő cél: egy olyan élelemforrás kialakítása kortól, anyagi helyzettől függetlenül, amely mindenkinek a javát szolgálja. A többi csak csili vili és belebeszélés. Ha ezt az idős pár képes volt erre akkor mindenki, akinek van egy napos sarka a kertjében. Ne feledjétek ha egy szegény országban, sovány talajon kivitelezhető, akkor nem kerülhet nekünk sem egy vagyonba, hogy funkcionáljon. Csak az a drága ha szépet is akarsz.Mint például a citromfás:De sokféle, mint ahogy az éghajlatok és az emberek, akik abból építkeznek és úgy, ahogy tudnak. Ebből válogattam néhány képet alább.
Vannak olyan kérdések az életemben, amik megmelengetik a szívem, elhívatást érzek a bemutatásuk iránt, de sajnos sokszor nehezen vagy sehogysem emelhetők be az életvitelembe és a családunk mindennapjaiba.Például nagyon tetszenek a konténer házak, vagy mit ne mondjak a kender, mint építőanyag. De sajnos a jóember bio szűrőjén még nem mennek át. Már tud lelkesedni, ha azt mondom, hogy sütőtök és cékla lesz a köret a másodikhoz, de a kender az már sok.Ritka kivételek egyike, hogy egy nagy projectre kaptam zöld utat, nagyon örülök neki, hogy idővel átkerül a walipini gondolata a megvalósítás mappába.0Ha még nem hallottál róla, figyelmedbe ajánlom egy régebbi írásom, mint gyorstalpalót.Felmerülhet benned a kérdés: miért nem jó ennek az őrült tyúknak, hogy úgy vesse a magokat, mint más normális ember?Khm, köszönöm a kérdést: az, amikor az ember kiiktatja az étrendjéből a töltőanyagok minden formáját megnő az igénye a több zöldség elfogyasztására. Meg lehet oldani ezt úgy, hogy minden nap úgy jövök haza a piacról a nyanya kocsival mint a málhás szamár, de ha nem tehetem meg, hogy minden nap, másnap kiszakadjak arra a 40 percre, akkor is kell ennem valamit, anélkül, hogy visszakúsznának a régi rossz szokások.A tavasz-nyár-ősz ideális a termelésre, de a köztes hónapokat is valahogy ki kell húzni, nem lehet mindent a mélyhűtőből előhúzni. Amellett lehet hogy én vagyok nagyigényű, de a gyökérzöldségek mellett szeretek valami frisset is enni. A walipinivel meg lehet ezt oldani.Az építkezés második felvonásához értünk, nagy arcom van, többes számban beszélek, nekem sajnos elég kis szerepem jutott a szervezkedésbe. Nem is értettem volna olyan jól hozzá mint a férjem.Hogy a gondolatot tettekké alakítsuk, gondoljuk át a valós igényeinket. Mekkora területre van szükségünk, hogy termelhessünk? Hányan esszük, mit és milyen gyakorisággal?Az is nagyon jó, hogy ha nagyobbak az igényeink, akkor még mindig ott a szabadföldi nevelés. A másik előnye hogy a zárt tér által fogva tartott állandó plusz hőmérséklet kedvez azoknak a kis állat kolóniáknak, amik húsa vagy tojása kiegészítheti a salátád.Mire gondolok? Fürjtartás, vagy az elvetemültebb halevők elgondolkodhatnak a beltéri halas tartály telepítésében.Segítségül hívtam egy szakember cikkét, hogy mire kell odafigyelni, ha zöld utat kaptunk és csak dolgozni kell érte.
Önkényesen kiválogattam a magyarországi körülményekre is hasznos gondolatokat. Miben különbözik egy átlagos üvegháztól a walipini?A föld alatti üvegház, a walipini nem csupán a növények növekedéséhez teremti meg a szükséges napfényt, hanem azt az igényt is ki kell elégítenie, hogy az év teljes ciklusában fenntartsa a termeléshez szükséges hőmérsékletet. Ellentétben a klasszikus, csak üvegből, vagy csak műanyagból épített üvegházakkal, fosszilis anyagokat (fűtést) is fel kell használni a téli hőmérséklet temperáláshoz,
a walipini csak a nap energiáját hasznosítja, természetes anyagok és az energia takarékos design miatt.Ennek eredményeként sokkal több kényes növényt (citrusfélék, avokadó, paradicsom) termelhetünk
kevesebb víz, energia felhasználásával. Ennek a 7 szabálynak a figyelembe vételével megkönnyítjük a növények dolgát, hogy a legtovább és legtöbbet szolgálhassák az egészségünk.1. Tájoljunk dél feléMinden itt kezdődik, hol a nap és meddig süt? A nap nem az egyetlen fényforrásod a walipiniben (növények növekedését elősegítő lámpa), de mindenképp az egyetlen hőforrás. Az üvegházad mindig nézzen szembe a nappal, tegyük lehetővé a leghosszabb benapozást. Fedésnek ajánlatos a víztiszta felüle, üveg, vagy plexi lemez. Ezeket az anyagokat pontosan a nappal szembe kell rakni, a nap beesési szöge változik a évkörben, de a tájolás lehetőleg mindig dél legyen.
2. Szigetelés az északi falonAz üvegház tervezésénél nem a csak a meglévő napenergia befogadása, hanem annak megtartása is nagyon fontos. Ezt szigeteléssel érhetjük el. Ezen a ponton a tradicionális üvegházak elvéreznek, ugyanis a teljes üvegfelület begyűjti a napsugarakat, a hőt átadja (sokszor túl sokat is), de amikor a hőmérséklet lecsökken, ezt nem tudja megtartani.

A walipini hatékonysága attól függ, hogy a fény befogadó felületeken kívül le van e szigetelve. Röviden, az északi fal teljes hosszában érdemes foglalkozni ezzel a kérdéssel. Ezen felül a nyugati és keleti oldalakat is érdemes
ellátni szigeteléssel. Ezek az oldalak közvetlen napsütést napi néhány óráig kapnak, ám a fennmaradó időben itt is hűl.

Már én: Felmerül bennem a kérdés: Milyen vastag és milyen anyagú szigetelés az ideális? Hogyan, mihez fogatva tarthatjuk a helyén? Akkor kell először egy fa keret, amihez rögzíthetjük? Vagy inkább fém, hogy ne korhadjon?A lent látható képen nem aprózták el (Amerika), telenyomták beton oszloppal, ami mögé van szorítva a szigetelés.A walipini elvileg ez egy olcsó és környezetbarát módszer, akkor a lehető legkönnyebb és természetesebb megoldást érdemes követni: figyelembe venni, hogy a klíma egyre melegebb lesz nálunk és a szigetelést meghagyni az alaszkaiaknak.